16. 5. 2012 - Atraktivní alternativa k měkkým kapslím

Tvrdé (želatinové, hypromelozové) kapsle  jsou velmi oblíbenou lékovou formou  pro podávání chemických  léčiv, ale i přírodních  látek.  Původně  byly  želatinové nebo hypromelozové kapsle plněny směsí prachů, granulátů, později i peletami či mikropeletami.  Favea chce rozvíjet oblast přípravků v tvrdých kapslích, v nichž jsou účinné látky přítomny ve formě olejových roztoků a disperzí.

100_3997_400Účinné látky ve formě olejových roztoků a  disperzí jsou běžně plněny do známých měkkých želatinových kapslí a v širokém měřítku používané ve výrobě léčiv a doplňků stravy. Favea se rozhodla  jít  jinou cestou. Pořídila si pro plnění olejů a disperzí poměrně složité výrobní zařízení  japonské provenience, na kterém je možno tvrdé kapsle  plnit  olejovou náplní. Tělo a víčko naplněné kapsle je spojeno a uzamčeno  proužkem, který zajistí  těsnost, zamezí  i stopovému úniku  oleje  a zároveň je pojistkou bezpečnosti, protože  neumožňuje jakýkoli zásah do náplně kapsle či změnu v náplni.

Plně automatizovaná  plnička zajišťuje  velmi  přesné dávkování a uzamčení dílů tobolky  páskovým proužkem. Zapáskované kapsle lze následně rozplnit  do  blistrů  nebo  plastových nádobek. Vybavení stroje minimalizuje  potřebu  pomocných látek během výrobního procesu, nabízí možnost  plnit  kapsle  různými typy olejů, olejovými roztoky, ale i vícefázového plnění.

Vícefázové plnění do tvrdých kapslí je technologicky zajímavým krokem. Do kapsle může být plněn olej a  současně pelety s obsahem  dalších účinných  látek. Ty mohou být formulovány tak, že k jejich rozpuštění dojde až na konkrétním místě  zažívacího traktu. Favea vyvinula formulace s acidorezistentními vlastnostmi, které umožňují  uvolnění obsahu až v tenkém střevě.

Jaké jsou výhody  naplnění olejů do tvrdých kapslí? Snadnější dávkování nahrazující lžičku či pipetu. Zamezení někdy nepříjemných chuťových a čichových vjemů - známe je např. u celé řady  rybích olejů  či Krill  fosfolipidů  a  olejů s omega-3 polynenasycenými  mastnými kyselinami. Tvrdá kapsle také chrání náplň před  oxidativními  procesy, které mohou oleje plněné do lahviček  při  opakovaném otevírání při odměřování dávek znehodnocovat.

Nákupem zařízení pro plnění olejů si Favea otevřela prostor pro  vývoj a výrobu  nové generace  léčiv/doplňků  stravy  v efektivní a elegantní  kapslové formě, snadno aplikovatelné, umožňující přesně dávkovat nejen známé  přírodní oleje, roztoky tukorozpustných  vitaminů, karotenoidů, xanthofylů, ale i disperze  flavonoidů  a dalších antioxidantů,  olejové suspenze s peletami, které  obsahují  širokou  paletu  přírodních  účinných  látek povolených v doplňcích  stravy.

PharmDr. Milan Krajíček